...

Triko Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

TRİKO KAZAKLAR
NASIL YIKANMALI?

01. KULLANILAN SUYUN SICAKLIĞI

Kullanılan suyun sıcaklığı triko kazaklarınızın zarar görmemesi için en önemli noktalardan birisidir.
Yüksek sıcaklıklarda su kullanılması durumunda triko kazaklarda istenilmeyen durumlar ile karşılaşılabilir. Bunlardan en sık karşılaşılanı ise triko kazakların sıcaklığın etkisi ile çekerek küçülmesidir.
Bununla birlikte sıcaklığı 0’a yakın derecelerde olan su kullanmakta istenilmeyen durumlara neden olabilmektedir. En belirgin durum ise yeterli sıcaklığın sağlanamamasına bağlı olarak kirlerin yumuşayıp kumaştan ayrılmaması sonucunda triko kazakların yeterince temizlenememesidir. Bu nedenle sıcaklığı ne çok az ne de çok fazla olmayan su tercih edilmelidir. Böylece ideal bir temizlik sağlanabilmektedir.

02. KULLANILAN DETERJAN

Triko kazak yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de kullanılan deterjandır. Triko kazakların iplikleri diğer kumaş kıyafetlere oranla daha narindir. Bu nedenle normal deterjanlar triko kazaklara zarar verebilmektedir. Kullanılan deterjandan dolayı sorun yaşamamak için narin kumaşlar için özel olarak üretilmiş çamaşır deterjanlarından kullanmak gerekmektedir. Böylece triko kazakların narin iplikleri deterjan kalıntılarından en az seviyede etkilenerek çok daha uzun ömürlü olacaktır.

03. MAKİNEDE YIKAMA

Triko kazağınızı eğer çamaşır makinesi ile yıkayacaksanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Triko kazakları makinede 30 derecede yıkamak en etkili sonucu almanızı sağlayacaktır. Makinede yıkama işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da makinenin devridir. Triko kazak gibi narin kıyafetler yüksek devirlerde sıkılırsa formları bozulur ve süner. Bu nedenle mümkün olabildiğince düşük devirlerde sıkılmalıdırlar. 400 devirde sıkılabileceği gibi 800 devirden daha fazlası tercih edilmemelidir.

04. TRİKO KAZAKLAR NASIL KURUTULUR?

Trikonuzu kurutma makinesinde kurutmayınız. Trikonuzun doğal olarak havada kurumasına izin veriniz.
1. Açık renklerin sararmasına ya da koyu renklerin solmasına neden olabileceğinden, trikonuzu doğrudan gün ışığında kurutmaktan kaçınınız ve asla bir kalorifer üzerinde kurutmayınız. Kuruturken direk güneş ışığı altına maruz bırakmadan kurutunuz. Trikonuzu ıslan iken asarsanız şekli bozulabilir, bu sebeple sererek kurutmaya önem veriniz. Bir trikoyu çamaşır ipine asarak kurutma, özellikle ıslatıldıktan sonra ağırlaşan ürünün esnemesine neden olabilir.
2.Islak bir triko, yıkama biter bitmez kurutmak üzere serilmelidir.
Islak trikolar uzun süre bir arada bırakılınca, birinden diğerine renk geçmesi riski vardır.
3.Trikonuzu kurutmak için sererken ıslak halde elle şekil veriniz kırışıklıkları ve katlama izlerini mümkün olduğunca gideriniz.


05. TRİKO KAZAKLAR NASIL ÜTÜLENMELİ?

Trikonuzu yıkamadan sonra ütülemeniz gerekiyorsa, ütüyü orta ısıya veya yün programına getiriniz, trikonuzu seriniz ve elinizle hafifçe şeklini düzeltiniz, daha sonra ütünün buharlama fonksiyonunu kullanınız. Ütünüzün buharlama fonksiyonu yoksa, ütülemeden önce giysiye biraz su püskürtünüz.
1. Yün trikoları ters yüz ütülemek en iyisidir. Giysiye ütüyle sadece hafif bir baskı uygulayınız. Ağır baskı giysinin parlamasına yol açabilir.
2. Trikonun yanmasını önlemek için ütüyü trikonun üzerinde çok uzun süre bırakmayınız.
3. Nişasta, yumuşatıcılar veya parlatıcılar gibi ütülemeye yardımcı maddeler kullanmayınız.
4. Ütüleme sonrasında saklamak üzere trikonuzu katlamadan önce beş dakika kadar düz ve sert bir zemin üzerine seriniz. Bu, giysinin daha fazla buruşmasını önleyecektir.

06. TRİKO KAZAKLAR NASIL SAKLANMALI?

Trikonuz, askıya asmak yerine daima katlanarak saklanmalıdırlar. Askıya asmak trikonuzun esnemesine ve şeklinin bozulmasına yol açabilir. Eğer tek seçenek askıya asmaksa, trikolar için tasarlanmış geniş, vatkalı askılar kullanılması en iyisidir.

07. TRİKO KATLAMA METODU

1. Trikonuzu yüzü aşağı gelecek şekilde düz bir yüzey üzerine seriniz ve kabarıklık, kırışıklık veya buruşuklukları elinizle nazikçe düzeltiniz.
2. Trikonuzun bir kolunu giysinin diğer yandaki dikişi ile hizaya gelecek biçimde triko boyunca katlayınız. İkinci kolu birincisi üzerine katlayarak aynı işlemi diğer kol için tekrarlayınız.
3. Trikonuzun her bir kenarını iki kenar ürünün merkezinde birleşecek şekilde dikey olarak katlayınız.
4. Trikonuzu, altından itibaren yukarı doğru ortadan ikiye katlayınız. Eğer triko uzun ise, bunun üç katı olarak yapılması gerekebilir. Daha sonra trikoyu ön tarafı size bakacak şekilde çeviriniz.

08. TÜYLENEN TRİKO NASIL TEMİZLENİR?

Panik yapma, triko doğası gereği elbette tüylenme yapabilir.
Trikoda tüylenme bir kalite problemi değildir!


tüylenen triko nasıl temizlenir

Kışın çok severek giydiğimiz yün kazakların ne yazık ki tüylenme gibi problemleri var. Elbette bunda kullanmanın ya da sürtünmenin de etkisi var.
Tüylenen kazaklarınızı tüy toplama aparatları ya da başlıklarını kullanarak kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.
Eğer yeni kazak aldıysanız, kazağınızı poşetleyin ve buzdolabında bir gece bekletin. Göreceksiniz ki kazaklarınız kolay kolay tüylenmeyecektir. Yün kazak ve hırkalarınızı güneşte kurutmamaya dikkat edin. Çünkü güneşin etkisiyle renkleri solabilir.
Yukarıda vermiş olduğumuz temel bilgileri uygulayarak yün kazak ve hırkalarınızı çok daha uzun ömürlü olarak kullanabilirsiniz.
Kaliteli Join Us kumaşı, talimatlara uyulduğu taktirde uzun süre formunu korur.

09. TRİKO BAKIMI İLE İLGİLİ DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

1. Trikolarınızı elde ya da makinada ise narin yıkama programında 30 derecede yıkayın.
2.Trikoları yıkarken yün deterjanı kullanın. Çamaşır makinalarının sıkma programları trikoların çekmesine, pamuk karışımlı ürünlerin ise kendilerini bırakmalarına sebep olur.
3. Trikolarınızı kurutma makinesi işlemine maruz bırakmayın.
4. Trikolarda beyazlatıcı kullanmayın. Trikolarınızı temizlerken klor içeren ağartıcılar kullanmamaya özen gösterin.
5. Trikonuzu direk güneş ışığına maruz bırakmaksızın, sererek kurutun. Asarsanız, şekli bozulacaktır.
6. Trikolarınızı aksi belirtilmedikçe bir dot buharla ütüleyin.
7. Trikonun ütülerken parlama yapmaması için, üzerine nemli bir bez koyarak ütüleyin.
8. Trikolarınız tüylendiğinde triko temizleme bıçağı ya da bir tarakla tarayarak temizleyin.

Başarı ile kayıt oldunuz
Bu mail adresi ile kayıt olunmuştur!